Blog

 

 Tagcloud

 Kalendář akcí

 Twitter

 
3. března
2013

Nový typ licence u BOSS Flow frameworku

Autor: Martin Strejc | upraveno: 3. 3. 2013 | štítky: BOSS, Flow, Lincence

Vydání BOSS Flow frameworku verze 1.2.1 s sebou přineslo i přechod na jiný licenční model ve světě open-source.

BOSS Flow je open-source projekt, jehož první verzi se nám podařilo vydat přibližně před 2 měsíci. Nyní je již použit v reálném komerčním projektu a v těchto dnech jej nasazujeme do projektu dalšího. Mezi tím jsme však po mnoha diskuzích dospěli k závěru, že licence LGPL asi zrovna tou nejvhodnější pro Java knihnovny.

Apache License, Version 2.0

Výtězným kandidátem se stala licence od Apache, tedy Apache License, Version 2.0. Inspirovali jsme se též jejím užitím ve frameworku Apache Wicket, který hojně na projektech používáme. O této licenci se domníváme, že více usnadní užívání kódu v dalších aplikacích či knihovnách či v souladu s jinými typy licence.

Proč změna teď?

Na takovouto změnu asi není vhodný čas nikdy. Momentálně však ještě před nasazením do dalšího projektu je asi dobré takto zásadní věc udělat, abychom předešli případně jakýmkoliv nesrovnalostem v budoucnu. Sice změně pár řádků kódu či licenčních podmínek si nejspíše nikdo reálně ani nevšimne, přesto však chceme dělat věci čistě s klidným svědomím, že jsme něco nezanedbali. Rovněž se ukazuje, že BOSS Flow budou čekat implementace dalších features, takže hurá do toho pod novou licencí ještě před tím, než provedeme oficiální prezentaci tohoto frameworku a jeho referenční implementace.

Prohlášení komunity ke změně

Vzhledem k zásadnosti změny prohlašují všichni vývojaři BOSS Flow, že se změnou licence souhlasí a ze své svobodné vůle ji akceptují.