Blog

 

 Tagcloud

 Kalendář akcí

 Twitter

 
24. prosince
2012

BOSS Flow - první OpenSource framework

Autor: Martin Strejc | upraveno: 11. 1. 2013 | štítky: BOSS, Flow, Workflow, Framework

Vydali jsme první OpenSource java framework k příležitosti Vánoc 24. 12. 2012. Zda se ujme, ukáže čas. Čím jsme se však museli prokousat v rámci zveřejnění OpenSource můžeme říci již teď.

BOSS Flow je OpenSource projekt, respektive začínající Java framework. Cílem BOSS Flow je jednoduše řídit procesy jako je mnohakrokový formulář s různými stavy a přechody, včetně rozhodování, co bude za další stav, v závislosti na výsledcích nějaké služby na pozadí aplikace, typicky např. výsledek platby elektronického bankovnictví. Důležitá byla jednoduchost konfigurace a testovatelnost procesu. Tak tento framework vznikl a momentálně je již použit v reálných projektech.

Hosting projektu jsme zvolili sourceforge.net. Důvodem byla především přítomnost mercurialu, který jsme zvyklí používat jako distribuovaný verzovací systém. Zda sourceforge.net byla dobrá volba ukáže čas. Již jsme narazili na pár drobných nedostatků, se kterými se budeme muset nějak vypořádat.

První začátky se SourceForge.net od píky byly trochu krušné. Drobná prodleva ve vygenerování certifikátů a zařízení přístupu na celou řadu potřebných serverů, jsou prostě záležitostí na pár dní. Když už se však tímto probojujete, základ úspěchu by tu byl. Druhá vlna problémů je podprojekt. Pokud se vše odehrává v hlavním projektu, je použitelnost ještě celkem dobrá. Pokud však založíte podprojekt, je ovladatelnost o mnoho horší, včetně toho, že některé funkce či adresářová struktura nedávají smysl. Posledním krokem ještě je zjistit, zda lze ze sourceforge nějaké artefakty v maven nějak snadno dostat do mavencetral.

Zatím není zcela jisté, zda u sourceforge zůstaneme a překonáme to, co není zcela jasné nebo se prostě smíříme s tím, že to takto již funguje a fungovat bude, ačkoliv to třeba není ideální, nebo zda začneme projekt hostovat někde jinde, např. na GitHub. Možná pouze nebyl krok správným směrem vytvořit tento projekt jako podprojekt pod BOSS Community neboť prostě s temi podprojekty je to slabší.

BOSS Community

Název vzniknul od zkratky Based on OpenSource Solutions. BOSS je tým, který se ve společnosti Etnetera zabývá právě primárně OpenSource technologiemi. Jedním z cílů tohoto týmu je též aktivní účast na OpenSource projektech. Dneškem počínaje máme za sebou start toho prvního.

Takže OpenSource zdar! A hezké prožití vánočních svátků!

Už jsme v Maven Central

Týden po Novém roce 2013 si dovoluji připsat krátou poznámku. Po chvílích útrap s certifikáty a celým deployem aplikace se první artefakty uhnízdily v Maven central: http://search.maven.org/#browse|-1932462777. Během celého procesu jsme zjistili, že projekt nemůže být jako podprojekt v sourceforge, díky nemožnosti publikování informací o podprojektu. Poslední kroky vedly do Sonatype OSS, díky kterému se podařilo publikovat maven artefakty do centrálního repozitáře mavenu.